Efsaneye Yeniden Can Vermek

Arshipel Guleti 2020 yılında kapsamlı bir tadilattan geçti. Hepsi tecrübeli birer denizci olan tekne sahipleri, tekneyi mümkün olduğunca orijinal hatlarına ve daha ötesinde orijinal sıfatına, yani «ilkel yapılı ahşap tekne» tanımına kavuşturmak için ciddi bir serüven yaşadılar.

Gerçekten göğüslenmesi zorluklarla dolu olan bir serüvendi bu; ancak, «hakkediyor ama bu tekne» deyişinin güçlü motivasyonu, teknenin orijinal tanımıyla yeniden can verilmeyi hakkettiği ve bu efsaneye yeniden can vermenin de değer bir zorluk olduğu düşüncesiyle birlikte, tüm zorlukların aşılmasında itici güç oldu.

Efsane aslında efsanevi gulet ustası Çolak Erol’un maharetli kalfalarından birinin kendisi için tasarladığı ve inşa ettiği klasik bir Bodrum guletine dayanıyor.

Hasan, kendisi için inşa ettiği guleti, olası ki, mali sıkıntılara dayanan bir sebepten satmak zorunda kalıyor ve yeni sahibi tekneyi alıp Datça’ya getiriyor.

O günden bu yana, tekne Bodrum’a, doğduğu ve Ege’nin sularına kavuştuğu yerlere bir daha geri dönmüyor. Ancak, Datça Limanı’nın gözde tekneleri arasında ön sırada yer alıyor ve her zaman kıymetli bir eser olarak el üstünde tutuluyor, bir deyişle  «kıymeti biliniyor».

Önceki sahiplerinin döneminde, Arshipel Guleti bir Mavi Tur teknesi olarak hizmet veriyor; doğrusu o ya, ‘iyi’ hizmet veriyor; sahiplerini problemlerle üzmüyor ve misafirlerini hep memnun bırakıyor.

Bu süre içinde, küçük hatta orta ölçekli denebilecek bir takım tadilatlardan da geçiyor tekne, ama hiçbir zaman gücünden yitirmiyor, üstün denizci özellikleri değişmiyor.

Değişmeyen bir diğer şey ise denizlerle olan güçlü dostluğu ve rüzgarlarla yoldaşlığı…

Şimdiki sahiplerinin gözetiminde yürütülen kapsamlı tadilat programının, onca emek, becerikli gemi inşa ustalarının, mahir zanaatkarların göz nuru, alın teri ve özenli ve sabırlı gayretler sayesinde başarı ile tamamlanmasından sonra, Arshipel Guleti, Mayıs 2020’de Ege’nin, bir diğer ismi de «Arşipel» olan adaşının özlediği tuzlu sularına kavuşuyor.

6 ay devam eden tadilat sonrasında Bozburun doklarında yaşanan bu şen kavuşma herkesi mutlu ediyor. Deniz, tekne, rüzgarlar, hepsi pürneşe bu kavuşmayı kutluyor, seviniyorlar…

Belki de en çok bu anı yaşayan sahipleri seviniyorlar !